Türk filozof İoanna Kuçuradi ile kaçırılmayacak röportaj | Büyük Sorular - 12 Ocak 2020

Haberturk TV AZslow Kanalına Abone Ol ➤ hbr.tk/QNhqSs
Yaşam, din, tarih felsefe…İnsana dair ‘Büyük Sorular’ bu programda yanıt buluyor.
İnsan özgür bir varlık mıdır?
Şiddet insanın doğasında mı vardır yoksa sonradan mı öğrenilir?
Erdem kavramının bireyin yaşamındaki yeri ne?
Veyis Ateş soruyor; filozofların filozofu Prof. Dr. İoanna Kuçuradi Büyük Sorular’da yanıtlıyor.
HaberturkTV
➤ www.haberturk.com/tv
HaberturkTV
HaberturkTV
➤ azslow.info

#Habertürk
#Haber
#Gündem

Şərh 

 1. Habertürk TV

  Habertürk TV

  20 gün əvvəl

  Habertürk TV AZslow hesabına “Abone” olarak, güncel haberleri ve tarafsız yorumları takip edebilirsiniz.

  • Şükrü Yavuz

   Şükrü Yavuz

   8 gün əvvəl

   Eeeee4we

  • Şükrü Yavuz

   Şükrü Yavuz

   8 gün əvvəl

   Eeee

  • Şükrü Yavuz

   Şükrü Yavuz

   8 gün əvvəl

   Eeeew

  • Ako Ake

   Ako Ake

   19 gün əvvəl

   Bu programin devami niye yapilmiyor? Her gun siyaset programlarindan bezdik.

 2. Neslihan Demircan

  Neslihan Demircan

  10 saat əvvəl

  Sunucuya çok güldüm :D Ağzınıza sağlık

 3. Ayça. Derin

  Ayça. Derin

  10 saat əvvəl

  Kendi. Değerimizi. Kendimiz. Tayin. Ederiz

 4. Ayça. Derin

  Ayça. Derin

  10 saat əvvəl

  Kişiler Hayatın. Her. Alanında. Bilmedikleri. Hakkında Fikir. Beyan. Edemez , Fikir. Beyan. Etmek. İçin. Bilmek gerekir.

 5. Ayça. Derin

  Ayça. Derin

  10 saat əvvəl

  Bilgi. Sahibi. Olduğumuz ( Okumak., araştırmak.). Konuları. Tartışmak., Fikirlerimizi. Ortaya. Koymak.

  • Ayça. Derin

   Ayça. Derin

   10 saat əvvəl

   İnsanlar Fikirleriyle yaşamda. Yer. Almalı

 6. bitabik

  bitabik

  20 saat əvvəl

  sunucu bu konulara girmesin bence yeterli degil

 7. söz eylem

  söz eylem

  21 saat əvvəl

  iki satır okumuş birini karşısına çıkarsaydınız keşke:)

 8. Recep Demir

  Recep Demir

  21 saat əvvəl

  Anlattığı konuları okumuştum. Türkiye doğumlu olduğunu bilmiyordum. Şaşırdım.

 9. gara der Abonnenten scammer

  gara der Abonnenten scammer

  21 saat əvvəl

  Birileride sanacak,ki , felsefe ( yunan mantik prensibleri ) bilmeden dogru anlasilamaz .Cag,in filozofu diye ( kral tanitir gibi ) lanse etmenin manasi nedir..?,böyle tanitilmaya sukut etmekte ayri bir vakia. Bilgi nin ne olup ne olmadigini felsefeciler,mi belirleyecek..?, bilgi diye ortaya sürdükleri sey,lerin "bulgu" oldugu..pek ala söylenebilir.Ayak ayak üstüne atan damat adayina kiz verilmeme örnegi de..bir hezeyan ! neden? bu bilgi tasimayan bir davranismis...deger yargisi degil ,deger bilgisiymisss, Yani birileri is yerine,kiz istemeye,sinifa ciril ciplak da gelebilir..bunun bilgi degeri acisindan totpluma bir zarari yoktur,dolayisiyla kisi ; ayak ayak üstüne atmasi yada ciplak gezmesi sebebiyle degerlendirilmemelidir ( bunlari savunuyor hanim efendi ).Ha birde..bu hanim efendi kendisini ne saniyorki ; bir ulusun kendisini ifade etti istilahlari,kavramlari yanlis buluyor ( hayir öyle degil söyle diyor ) degistirmeye calisiyor,begenmiyor vs bimem..belkide .akillarina hüküm ettigi sak sakcilarinin ezik tavirlari böyle davranmasina sebeb olmustur.

 10. Isik Pamir

  Isik Pamir

  Gün əvvəl

  Farkinda Olmak.....bir baska soylem le ,,bilinclenmek....gunumuzdeki insanin en onemli sorunu..

 11. Dilara Yavuz

  Dilara Yavuz

  Gün əvvəl

  Veyis ateşin beyin fırtınası yaptığı ne kadar belli

 12. özlem ocak

  özlem ocak

  Gün əvvəl

  İnsan olmaya ve etik değerlere dair iki saatlik bu kadar güzel bir yayın dinledikten sonra, yorumlarda bu kadar fazla hakaret ve Kuçuradi hocanın deyimiyle öğreti atışmalar görmek üzdü :(. Ne zaman bu kadar duyarsız ve kötü olduk ben de hala anlamıyorum hocam. İlla ki her insanı, din, mezhep, kökenlere veya herhangi bir ŞEY'e ayırma çabamız ve kafamızdaki normlara oturtma zorunluluğumuzun eleştirisi zaten tüm konuşmanın içinde vardı. Evet daha iyi sorular sorulur ve söyleşi daha iyi noktalara taşınabilirdi, katılıyorum ama belli ki Veysi Bey gibi biz de anlamamışız.

 13. Deniz Söylemez

  Deniz Söylemez

  Gün əvvəl

  👍👍Harika 🙏

 14. Mehmet Baksi

  Mehmet Baksi

  Gün əvvəl

  Burda herkez veysi beyi taşlamış ama o soru sormasa neredeyse hiç bir bilgi vermeden ki verilen bilgiler bile alt doldurulmamış bilgi ile eğitim ile diyip geçiştirmiş. Ayrıca psikoloklar neden tanımadıgı insanlar birbirini incittiginin cevabını sağlıklı verebilir Okudugum kitapta agır travmaları tetikleyen söz,renk gibi şeyler sebeb olabiliyor

 15. Mc Kul

  Mc Kul

  Gün əvvəl

  31:50 Kuçuradi: "Karar alıcıların felsefe ve (etik ilkeler olarak) insan haklarını bilmesi lazım.... Kambur oluşmadan bazı şeyleri öğrenmek çok önemli. Kambur oluştuktan sonra insanlar kamburunu savunmak zorunda kalıyor".

 16. sibel Çakal

  sibel Çakal

  2 gün əvvəl

  Adam başka bir kafada,cok sığ."iletisimsizlik "örneğine çok bariz ders olmalı bu program.😀😀

 17. M.İlkay Ateşli

  M.İlkay Ateşli

  2 gün əvvəl

  Keşke başka biri sunsaymış. Çok hazırlıksız çıkılmış

 18. Mustafa Yavuz

  Mustafa Yavuz

  2 gün əvvəl

  KEDİLER DE KENDİLERİNİ ASLANA BENZETİRLER fakat aslanın olduğu yerde bulunmazlar ve gölgesinden geçmezler. Bu herif.i oğlunun Kılıçdaroğlu'nun söylediği özüne neden alındığını anlayan var mı Kendisinin AKP’nin MHP’nin tüm Türkiye ve dünyanın kendisinin bir Cumhurbaşkanı olmadığını bildikleri halde Erdoğan’ın, Kılıçdaroğlu’nun SÖZDE CUMHURBAŞKANI sözüne neden kızdığını anlamak mümkün değildir doğrusu. Sen Türkiye halkların Cumhurbaşkanı olursan, peki hırsızlığın kalpazanlığın düzenbazlığın ve her türlü ahlaksızlığın boşluğunu kim dolduracak, DEMEZLER Mİ insana! “ Koskocaman bir cumhurbaşkanına bu yapılır mı” diyen Erdoğan’a gülmekten kırıldım doğrusu.

 19. nehir us

  nehir us

  2 gün əvvəl

  Kaç kez dinlemeye çalıştım o güzelim derya deniz insan için.ama karşındaki dünyadan habersiz absurd soru şampiyonu yüzünden izleyemiyorum.konudan alakasız bunca soruyu nasıl buldu sordu hayretler içerisindeyim

 20. Metin Demir

  Metin Demir

  2 gün əvvəl

  Mutlak doğru yoktur diyor....!!! Mutlak doģru yok ise, tüm varoluş nedir...!!!!?,,??, Duayen felsefeci..hanımefendi demek istiyorum. Mutlak doğru vardır ve bunu bize,bizleri Yoktan varlık alemine yaratan Cenabı Allah gönderdiği Kitabında (Kuran-ı Kerim) Sıratı müstakim dosdoģru yol diye biz inanlara buyurmaktadır. Felsefeci ve filozoflar kendilerini çok bilgin zannettikleri içindir ki, iman konusunda sürekli problem Yaşarlar, yani iman etmeleri çok zordur. Bilgi btek başına insanı hakikate götürmez.Bilakis yanıltır. Bulgi hakikate,hakikat ise insanı iman etemeye mecbur kılar.. !!!!

 21. Omer K.

  Omer K.

  2 gün əvvəl

  Yaptığı işin zorluğunu göz önünde bulundurup, sunucu Veysi Ateş'in davranışlarına pozitif açıdan bakmak istedim ama; gerçekten çok kötü yürütmüş programı. Ioanna Hanım iyi sabretmiş.

 22. Zeynep ALTUNOGLU

  Zeynep ALTUNOGLU

  2 gün əvvəl

  İzi verşrsen hoca konuşacak

 23. nilgün çelik

  nilgün çelik

  2 gün əvvəl

  Ay bu veysi denen kişi nasıl bir iticidir. nasıl bir tiptir. Çok mu aradılar buraya çıkarmak için. Bir kendin ol. Bir doğru ol yahu

 24. Ceren Cerenova

  Ceren Cerenova

  3 gün əvvəl

  Veyis bey ,”anladım”derken bile şüphe içinde 😂

 25. cAynur Dogan

  cAynur Dogan

  3 gün əvvəl

  Haklisiniz cocuklarin erken yasta deger bilgilerini ögrenmesi gerekir. Prof. Dr Ioanna Kucuradi´nin söyledigi gibi _Egitmeye once egitmenlerden baslanmasi gerekiyor cunku onlar egitim ve ögretimi devam ettiriyor. Deger bilgileri, kavga etmeden tartisabilmeyi ögrenmek, mutlak kelimesinin bos oldugunu bilmek, dogrunun ve yanlisin göreceli olmasi, yapilan iyiligi halik in bile bilmemesi gerektigi, aslinda özgur degilsindir ama özgur oldugunu dusunuyorsundur, kendine yapilmasini istemedigini baskasina yapmamak yanlis bilgisi, durustluk ama neye göre durustluk, görevin mi _ödevin mi yoksa insanligindan mi durustsun, insan haklari _ insanlik ve degerleri... ... Cok guzel konulara deginildi, yurekten tesekkurler.

 26. Turgut ibiş

  Turgut ibiş

  3 gün əvvəl

  Veyis bey,zamanımız Türkiye'sinde Liselerden felsefe dersleri kaldırıldı.Dersi olmayan felsefeyi nasıl kavrayacağız?

 27. Esra

  Esra

  4 gün əvvəl

  Bir buçuk sene kaçmış.Keske yakalanmasaymış..

 28. Esra

  Esra

  4 gün əvvəl

  Bir de adi Büyük Sorular..daha çok fırın ekmek yemeniz lazım programın adını Büyük koymak için..ya keske kendi kendinize yetisseniz,o tecrübesizliğe biz şahit olmasak.

 29. Esra

  Esra

  4 gün əvvəl

  Ben program yapiyor muyum?ana haber sunuyor muyum?sunmuyorum.cunku yapamam.bunun farkındayım.umarim siz de farkina varırsınız.hocamizi ilk defa görüyorum.ama thunmbnailden bile anlaşılıyor.ne işi var dedim bu sunucunun karşısında.. açınca hiç yanilmadigimi anladim.sasirtmadi.

 30. sekerize

  sekerize

  4 gün əvvəl

  Cok guzel bir kapak yapti kadin ama adam öyle malki halen konusmaya calisiyor kadiyorki ben bilmedigim konuda konusmam diyor ama beyefendi bilmedigi konularda halen soru sormaya calisiyor

 31. sekerize

  sekerize

  4 gün əvvəl

  Ne sordugunu kendi bile anlamayan bir kisi igrenc ucuz basit sacma bir yayinci🤮

 32. G G

  G G

  4 gün əvvəl

  Ezbere misali. Mesela yunanlilarin ve AB nin biz türkleri sevmeyisi ezbere degilmi? Yalan tahri anlatmek yanlis bilgi Vermek ezbere hareket degilmi? Peki bilgiye ulstiklari Halde gerceyi bildikleri Halde ezbere devam etmek nedemek oluyor? Hasisiyetlik degilmi?

 33. Realist Erol

  Realist Erol

  4 gün əvvəl

  boyle donanimli bir bayanin karsisina boyle hanzonun cikmasi olmamis, haberturk un elindeki en donanimli kisi veyis galiba...

 34. Murat Ronai

  Murat Ronai

  4 gün əvvəl

  türkiyede türk kavramının ne kadar çelişkili zırva saçma sapan uyduruk olduğu bu videonun başlığından anlaşılmakta yada türkleri yunanlaştırma gayreti içinde videoyu yapanlar artık her iki halde de türkler etrak ı bi idrak yerine konuyor demektir.

 35. kullanıcı birisi

  kullanıcı birisi

  4 gün əvvəl

  Hayranlık uyandıran bir kişilik,tarihi bir karakteristlik tavır,bir bilim kadını,bir cumhuriyet kadını,gurur duyduklarımızdan biri,bir hanımefendi.

 36. Serbest Düşme

  Serbest Düşme

  4 gün əvvəl

  Harikasınız 👍

 37. B T

  B T

  5 gün əvvəl

  Bilgiye nasıl ulaşılır? Eğitim ile. Peki nasıl eğitim ile ulaşacaz örneklendirin? Bilgiye ulaşmak. Tamam da Nasıl ulaşacaz peki? Doğru eğitim ile. Tamam da kadın nasıl diyorum işte? Shdjdjfıfuduudo

 38. B T

  B T

  5 gün əvvəl

  Filozof kadının tüm dediklerini e bizde biliyoruz, bizde düşünüyoruz. Bilmediğimiz bir şey anlatmıyor ki.

 39. B T

  B T

  5 gün əvvəl

  Kadın anlatamıyor ki bildiklerini Veysi Ateş napsın? Filozoftur anladık ama anlatamıyor. Hava da kalıyor dedikleri.

 40. Bayram Polat

  Bayram Polat

  5 gün əvvəl

  Modarotor torpilli sanırım felsefe programı yapıyor sözde ama soru bile soramıyor onu geçtim hocanın söylediğini 10/1 anlayamıyor maalesef yetkin kişilerin ötelendiği bir sistemin sonucu bu ...

 41. Muharrem Huseyinoglu

  Muharrem Huseyinoglu

  6 gün əvvəl

  Türkümü italyan mi...

 42. Fatma Altıntaş

  Fatma Altıntaş

  6 gün əvvəl

  Veysi nin alakasız sorularına rağmen hocam yılmadan cevap veriyor

 43. Svm Gölgeli

  Svm Gölgeli

  6 gün əvvəl

  Felsefe dalında konuğunuz varsa onun karşısında bilgili olmak gerekir, hazırlanarak gitmek değil. Çünkü fejsefe, o kadar geniş ki konu bir uçtan başka bir uca gittiğinde yetersiz kalabilirsiniz bu da doğaldır çünkü felsefe çok geniş bilgidir bilimdir

 44. Cem Sahin

  Cem Sahin

  6 gün əvvəl

  Kafamız karıştı. Çünkü bütün dolandırıcı ihanet eden dolandırma amaçlı sahte evlilik yapıp aldatan çocukları müşteri den çıkan koca ya iftira atıp İstanbul anlaşması nı kullanıp haklı çıkan soyup sogana ceviren şeytanlar kabe imamı gibi konuşup dürüst kadın oldugunu söylüyor

 45. Özlem Somuncu

  Özlem Somuncu

  7 gün əvvəl

  Derste su içmiyor olmak fikrine yüzeysel baktığında anlamsız yasaklar gibi görünürken altında yatan muhteşem mesajı ve öğreti ne özel...

 46. Halil Burak Cetinkaya

  Halil Burak Cetinkaya

  7 gün əvvəl

  Beğen butonuna basacaktım ama veyis yüzünden basmıyorum.

 47. Mete Kagan

  Mete Kagan

  7 gün əvvəl

  Dinimiz İslam her deyiste sabıri diyor zaten oruc ne icin farz kılınmış nefisne hakim sabırlı ol

 48. Izzet yaşar

  Izzet yaşar

  7 gün əvvəl

  hocam takdıre sayan bır hocamız soru su :::? halıkta bılmesın kımse bılmesın dıyor . ancak sunu unutmusuz sankı neden yapacagız ozaman o ıyılıklerı:? daha ıyı yasamak ıcın dıyeceksınız :? ben zaten cok ıyı yasıyorum derse ınsan ne olacak:? bence hocamızın su soruya cevabı cok onemlı ınsan nedır :? hak nedır :? ve ne ıcındır :? saygılarımla

 49. Fatma Y

  Fatma Y

  7 gün əvvəl

  Donanımlı, mütevazi , harika bir insan

 50. fatoş ÖRNEK

  fatoş ÖRNEK

  8 gün əvvəl

  Muhteşem

 51. Özlem Akkuzu

  Özlem Akkuzu

  9 gün əvvəl

  Ah o kadar istiyorum ki keşke milletçe bir aydınlanabilsek. Fakat bu günlerde imkansız gibi görülüyor, başka bir zaman olacağını umutsuzca umut ediyorum ve bunu göremeyeceğim ve yaşayamayacağım için de çok üzülüyorum.

 52. Yucel Gunduz

  Yucel Gunduz

  9 gün əvvəl

  Veyis Ateş diyor ki : "Bize bir yol", "bir reçete" önerebilir misin ? Oruç Aruoba'nın Bilar'daki Kant derslerinde öğrencinin biri şöyle dedi : "Hocam, şu bilgileri şöyle paketlesiniz de bize verseniz ne iyi olur." Oruç Aruoba da dedi ki : "Burası lüküs restorandır, paket servisimiz yoktur."

 53. MEHDI KAPTAN

  MEHDI KAPTAN

  9 gün əvvəl

  Nene nasıl da felsefi konuşdusa, sunucu soruya cevabmı versin, cevaba sorumu versin diye kafayı yeyıb durdu🙃🙃🙃😅

 54. şafak Coştu

  şafak Coştu

  10 gün əvvəl

  553 kişi neyi beğenmemiş çok merak ediyorum.

 55. pavel avekle

  pavel avekle

  10 gün əvvəl

  Veysi bi defol.felsefe kaş gözle yapılmıyor onu bi bil

 56. Yasasin TC

  Yasasin TC

  10 gün əvvəl

  Felsefeciye soru sormaya calisan imam!Kapasiten cok dusuk git tvdeki senin gibi gerici yobazlarla takil.Dinlede birsey ogren.

 57. MÜSLÜM NURİ Akcum

  MÜSLÜM NURİ Akcum

  10 gün əvvəl

  'Anladım' diyor da, neyi anladı meçhul !

 58. Gülsevin Ozel

  Gülsevin Ozel

  11 gün əvvəl

  Topsakal ve kalin gozlukle kulturlu olunamaz.bu programın anafikri

 59. faruk kaya

  faruk kaya

  11 gün əvvəl

  İoanna Hoca programdan sonra ''Cahille sohbeti kestim'' dinlemiştir :)

 60. Meryem Sırtlı

  Meryem Sırtlı

  12 gün əvvəl

  Bir insanın birşey anlamaması onu odun yapmaz anladığı kadar alır...bu çirkin yorumlarınızı ! Fılozof aferin demiycek taktir etmiyecek ! Demekki sizde ezbercisiniz...Demekki sizlerde birşey anlamamışsınız arkadaşlar

 61. Aria Tamar

  Aria Tamar

  12 gün əvvəl

  Böyle değerli insanlar konferans vermeli, röportaj çok saçma. Anlatsın biz dinleyelim. Bu angutla röportaj işkence gibi.

 62. Journey South

  Journey South

  13 gün əvvəl

  🙏

 63. Tansel Boz

  Tansel Boz

  13 gün əvvəl

  5.12 de veisin anladim dedigindeki yuz ifadesi hayir kesin anlamadim 😂😂

 64. SinemBykbs

  SinemBykbs

  14 gün əvvəl

  Çok kötü ve bilgisiz bir sunuma rağmen sabırlı ve anlayışlı müthiş hoca.

 65. Hülya Yumrukaya

  Hülya Yumrukaya

  15 gün əvvəl

  Hocanın tüm videolarını izledim.. çok etkilendim.. muhteşemsiniz👍👍👍♥️

 66. Hülya Yumrukaya

  Hülya Yumrukaya

  15 gün əvvəl

  Kadın filozof, veyis ne yapsın..

 67. Fatih Bilgin

  Fatih Bilgin

  15 gün əvvəl

  Insan, metiriyalci oldugu mutdetce kendisini tavsan ve havuc piskilojisinden uzaklastiramaz tamda orda rekabet baslar ,degerler ve bilgi o istedigini elde etmek icin degerlerini ve bilgisini kullanmaz yada degistirir.

 68. Hülya Yumrukaya

  Hülya Yumrukaya

  15 gün əvvəl

  Harika bir sohbetti👍👍👍

 69. Alman Dükü

  Alman Dükü

  15 gün əvvəl

  Bu bayan çok korkak ya , aydınsan aydın gibi konuş. Hangisi iyi hangisi kötü net söyle. Bizden cımbızla kafanda yorumla diyor da şunu söyleyemem bunu söyleyemem ne demek? Böyle felsefeci böyle aydın mı olur? Yok politik olur , yok şunun tavuğuna kış derim diye. Sunucu da mayına basmamaya çalışan erat gibi... Ne ara bu kadar sansüre uğradın HOCAAAAAAMMMMMMMMM...

 70. Alman Dükü

  Alman Dükü

  15 gün əvvəl

  Başka şeyler vardır diyor Norm diyor ama hoca da açıklamıyor. Çok kapalı konuşuyor. Bence boş birisi. Söylediği şeyler doğru ama kesin çözüm vermiyor.

 71. Bedri Çelik

  Bedri Çelik

  16 gün əvvəl

  O zaman hepimizin adi. Türk değil o.isim mi türk bizlerin. Mi. Anlamadım ki

 72. ebru pelin

  ebru pelin

  17 gün əvvəl

  Felsefe sevmem.

 73. Bir Hiçbir Adam

  Bir Hiçbir Adam

  17 gün əvvəl

  Veysi Ateş sen ne ayaksın ?

 74. nene hamiyet

  nene hamiyet

  17 gün əvvəl

  "Bilgi-egitimin olmadigi yerde , bilgi DISI isler oluyor ve bugünkü hallerimizin nedeni bu".. Raslanti actim sohbeti. Tam da radyo haberlerinde (TVm yok- iyi ki yok- gözlerim görmüyor insanoglunun (egitimli egitimsiz) insana vahsetini-g¨rmüyorum) 2 gün ¨nce Yunan adalarinda, bugun Hirvatistan ve Kosova´da buz gibi topraklarda, ciplak, ac "egitimli-bilimle donanimli-humanizmin besigi! Avrupa Birliginden, hayvanlara uygulanan haklarin, sadece o haklarin verilmesini isteyen mektup yollamislar.. Alexi Zorba´nin sordugu o yalin, antiintellektüel soru "nicin insanlar-gencler ölüyor? Filozof,yazar, doktorun cevabi NET ve anasilir: Bilmiyorum... Hicbir egitimi olmayan, hicbir titru+i olmayan, felsefeye dair tek kelime bilmeyen bir dilencinin ceketini cikarip bir köpegin üstünu örttügünü g'ordügümde hic sasirmiyorum.. Holokost´un mimari egitimli-kelli felli üniversitelerden gecmis- felsefe okumus, brams dinleyen caniler oldugunu biliyoruz.. zyklonu bulan da bir kimyagerdi.. Bilgi-egitime karsi oldugum anlasilmasin. Insan olmanin tarifini yakalayamayanlardanim.. "Deger bilgisi" diye defaatle duydugum Felsefenin besigi Aristodan bugüne "deger- eylem degerliligi" küllen... Yunan adalarinda insanlar paramparca.. Sen ben- prof ne yapiyor? Ne yapiyoruz... Entellektüel jimnastigin disinda..

 75. Serap Koç

  Serap Koç

  18 gün əvvəl

  İyilik yap denize at , balık görmezse hâlık görür.. bu hadis sanırım ama bir Kur'an dersinde aynı cümleyi hocamız kullanmıştı bir karşılık bekleyerek iyiylik yapılmaz hatta Allah'ın farzlarını bile yaparken sevap, rıza, Feyz beklentisi olmamalı sen kul olduğun için yaparsın yapman gerektiğini için yapmalısın sevap,rıza beklentisi olamaz olmamalı demişti

  • Serap Koç

   Serap Koç

   18 gün əvvəl

   Bu soru da namaz kılarken neden Feyz duyamıyoruz neden aklımız namaz da hep başka şeylere gidiyor diye sormuştuk hoca da namaz kıldığın için bir beklenti içine giremezsin demisti

 76. Gönül B. Hancı

  Gönül B. Hancı

  18 gün əvvəl

  “Bir şey çıkarsa hak değildir, hak ise çıkar değildir” ne kadar önemli bir bakış

  • Izzet yaşar

   Izzet yaşar

   7 gün əvvəl

   işye felsefenın cevep bulamadıgı sey budur demem okı felsefe ne degıldırı tespıt ıcın harıka bır daldır yada yontemdır AMA nedırın cevabı felsefede yoktur

 77. Gönül B. Hancı

  Gönül B. Hancı

  18 gün əvvəl

  Değer yargısı vs değer bilgisi

 78. Orhan Korkmaz

  Orhan Korkmaz

  18 gün əvvəl

  Bildiğim tek bir şey var hiç birşey bilmiyorum. Sokrates

 79. Dede Fikri Bilgi

  Dede Fikri Bilgi

  18 gün əvvəl

  Hocayı başından sonuna kadar dinledim ama istediğim cevapların karşılığını tam alamadım. Evet bir şeyler söylemeye çalıştı ama hoca oluşundan mıdır nedir yerine göre cevap vermeye çalıştı yerine göre cevap veriyormuş gibi yaptı geçti ve yerine göre de ""dolambacli cevap verdi" ki buna halk tabiriyle "gıvırtmalı cevap" denir!.. Örneğin özgürlük, ve etik değerler ve sana yapılmasını istemediğin bir şeye başkalaruna" sorularını hep üstün körü geçti! Hatta Veyis beyin bir sorusunda karşılığını bulamadığı için bocaladı bile diye bilirim!.. Zanndersem ülkemizde etik/ahlaki değerlere bakış açısını nasıl değerlendiriyorsun" dedi mıy mıyladı durdu!.. Evet filozof olmuş bir hocadan öyle bir cevap mı olur yahu? İlkokul mezunu olmuş bir talebe bile daha net cevap verir bu soruya.. İşte böyle.. onlarca soruya kibar oluşunu da katarsak hep nazlı cevap kapsamındaydı cevaplar!.. Yani verilen cevaplardan şahsım adına söylüyorum ben memnun olmadım. Nokta. Haa videonu girişinde ki sorulara cevaplar haha netti ve daha cesurdu!.. Yani özetleyecek olursan nabza göre şerbet gibi geldi çok soru cevapları!.. Evet emeğini küçümsemiyorum ama bana bir puan ver deseniz 10 üzerinden 7 puan veririm en fazla!.. Evet Veysi bey soru sorma da daha bir öz güvene sahipti ve daha cesur sorular sordu.. Ama dediğim gibi tam bir cevap alamadık!.. Hoca ve hatip dedin mi ve bu hele bide filozof ise adamın başından kuşu bile uçurmadan dinletmesi gerekir! Kuş pııırrrr! Uçtu gitti!.. (Nokta.)

 80. Ardas inan

  Ardas inan

  18 gün əvvəl

  Yazık bir bilim insanı böyle bir adamın proğram a çıkmiş

 81. alper doğan

  alper doğan

  19 gün əvvəl

  Kadın şiddeti ile ilgili çok güzel anektodlar verdi. - haberin verilişine dikkat etmek gerekiyor - Bizim habercilik ve medya anlayışımız şiddete karşı çıkarken bile insanları şiddete özendiriyor

 82. Bedirhan Bedir

  Bedirhan Bedir

  19 gün əvvəl

  bunu kim TÜRK FİLOZOF İLAN ETTİ.

 83. alper doğan

  alper doğan

  19 gün əvvəl

  -" iyilik yap denize at , balık görmezse halik görür" - hoca" halikte görmesin. Sen hicbir beklenti olmadan bunu yapmayı öğren" ...

 84. Elcin Namazoglu

  Elcin Namazoglu

  19 gün əvvəl

  iyice çuvalladı sunucu. hiç bir büyük soru göremedim

 85. Anıl yüzgenç

  Anıl yüzgenç

  19 gün əvvəl

  doğru kişiden kişiye değişir ama uçağın uçma prensibi kanıtlanabilir ve farklılık göstermeyen bir gerçektir deseydi iyiydi...

 86. Deniz Demirci

  Deniz Demirci

  19 gün əvvəl

  Tebrik ederim ne cesaret bu kadınla program yapmak ?

 87. Fikri Turkuaz

  Fikri Turkuaz

  19 gün əvvəl

  47:50 "Biz insan onurumuzu yaptıklarımızla koruruz, bize yapılanla değil"

 88. Fikri Turkuaz

  Fikri Turkuaz

  19 gün əvvəl

  43:30 "Ben anlamıyorum. Bir insan tanımadığı bir insanı nasıl öldürür? Bunun araştırılması gerekir."

  • Fikri Turkuaz

   Fikri Turkuaz

   7 gün əvvəl

   @Izzet yaşar İyilik insanın genel karakteridir çünkü.

  • Izzet yaşar

   Izzet yaşar

   7 gün əvvəl

   aynen katılıyorum ama sunuda arastırmak gerekır bır ınsan tanımadıgı bır ınsana neden ıyılık yaparkı :?

 89. Fikri Turkuaz

  Fikri Turkuaz

  19 gün əvvəl

  21:35 "Derslerimde öğrencilere su içirtmiyordum kendini tutmalı insan. Nefis terbiyesi yapmalı. Kendini tutmadığı yerde gidip eşini öldürüyor sonra kendini öldürüyor"

 90. Fikri Turkuaz

  Fikri Turkuaz

  19 gün əvvəl

  14:24 ezbere değerlendirmeler tartışma ve kavgaların baş nedeni

 91. 4year old pro

  4year old pro

  20 gün əvvəl

  İonna ve türk hmm

 92. baran locke

  baran locke

  20 gün əvvəl

  Sunucu ..... Çaresizlik böyle bir şey

 93. Nuranə Məmmədsəidli

  Nuranə Məmmədsəidli

  20 gün əvvəl

  Çox möhtəşəm bir insan,necə də dəyərli biri,filosof qadın,nə xoş tanıdığıma.

 94. kalem - i şikeste

  kalem - i şikeste

  21 gün əvvəl

  Canım hocam, insanın tanımadığı insanı öldürmesine şaşırıyor, tanıyıp aşık olduğu karısını öldürüyor. Öyle egoist büyüyor insanlar öyle duyarsız..

 95. seda çelik

  seda çelik

  23 gün əvvəl

  Walla 1.5 yil direnip sonunda boyle bir hata yapip bu programa katilmak :( "Siz ne kadar bilgili olursaniz olun karsinizdaki insanin kapasitesi sizin kapasite ve bilginizi sinirlar" diye bir cumle soylemek istiyorum. Izlerken aci cektim ve boyle degerli bir insanin boyle bir muhabbete maruz kalmasi ...

 96. Süleyman Ercin

  Süleyman Ercin

  23 gün əvvəl

  Başlığın başı sıkıntılı ve çelişkili. İçerik anlaşılamamış...

 97. Fatma ÜÇER

  Fatma ÜÇER

  23 gün əvvəl

  Tek kelimeyle hayran kaldım

 98. a a

  a a

  24 gün əvvəl

  sunucunun beyni yandi

 99. Mizan Mimarlık

  Mizan Mimarlık

  24 gün əvvəl

  Hanımefendinin temennileri pek güzel lakin teamülleri -sanki bilmezmiş gibi- yok saymakta.İnsanın başka bir insanı katletmesini anlamaması, insanın dünya malı (burada arabadan bahis) hususunda kıskançlığa ve yarışmaya girmesi gibi. Ayriyeten, İctimaiyyat (sosyoloji) ve halet- ruhiye (psikoloji) cihetlerinde güzel müşahedeleri, tesbitleri de mevcud. Lakin, İslam Felsefesi'ni bilmediği , kelam ilminden bihaber olduğu aşikar ki bazı tenkid ettiği noktalarda, İslam alimleri asırlar evvelinden tesbitler yapıp, hayatın idamesini o minval üzre istikamet vermeyi düstur edinmişler ve kendi hususi hayatlarında icra etmişlerdir. Misal mi: Hanım burada 'Yaptığın iyiliği kimse bilmesin, hatta -haşa- Halık da bilmesin' diye zırvalamakta. Yahu senin nasıl bir Halık'a itikadın var ki 'Alim, Allem-el Guyub, Basir, 'Sem'i ' vs. isimlerini sıfatlarını inkara varan herzeler savuruyorsun. Bunu elbette dikkat çekmek, altını çizmek edasıyla benzetme usulüyle anlatıyor amma yanlış kelam ediyor. O mesele ehl-i tasavvuf mabeyninde 'dört hatve' konusuyla söylenmiş ki bin seneden fazladır devam etmekte. Şöyle: ' Terki dünya, terk-i ukba, terk-i hesti, terk-i terk'. İşte bu veciz beliğ ifadeli kelam, filozofların kendilerince koyduğu kaidelerden ve tesbitlerden kat be kat yüksektir, müessirdir. Erbabı bilir, vesselam..

  • Mizan Mimarlık

   Mizan Mimarlık

   19 gün əvvəl

   @alper doğan İlmi cevap vermekten aciz kalınca tahkirata sapmak, cahillerin işlerindendir. Dediğimi anlamış olsaydın şayet, yapılan iyi bir fiilin beklentisi konusunda net bir cevap olduğunu bilirdin. Heyhat ki bırak cevap vermeyi, anlamaktan dahi aciz olana ne diyeyim ben?

  • alper doğan

   alper doğan

   19 gün əvvəl

   İslam felsefesi nedir ya!! Felsefe felsefedir! Böyle bir saçmalık olamaz. Islama felsefi açıdan bakarsın ayrı mesele. Ama felsefeye islami açıdan bakamazsın. Halik te bilmesin hoşoooo diye ukalalık yaptın ya. Ben birisine iyilik yaptım ve bunu yaparken içimden gelerek yaptım. Bunun için ne bir başkasından ne de yaratıcıdan beklenti içerisinde olmadım. Ne oldu yani ben hoşooooooo yüce yaratıcımı aşağılamış mı oldum. - egoist bir bakış açınız var. Çokta kizamiyirumbu birazda inanış biçiminizin getirdiği bir durum.

 100. fatih can Okumus

  fatih can Okumus

  24 gün əvvəl

  veysi ates beyin sorulari hic 1,5 sene beklenen kisiye sorulacak olgunluga erismemis gibi geliyor kulagima. yazik edilmis hocamizin vaktine

İrəli